Cookie box OTTO a pridružené spoločnosti vyžadujú váš súhlas s individuálnym využitím údajov, aby sa okrem iného zobrazovali informácie o vašich záujmoch. Prechádzaním tohto webu, kliknutím na odkaz či na "OK" udeľujete tento súhlas. Tento súhlas môžete odmietnuť tu.

OK
Široký výber svetových značiek Darček v hodnote 15 Eur pri prihlásení k odberu newslettera Doprava zadarmo nad 85 Eur*

x

lMENU

Zoradiť podľa

Farba Vyberte farbu:
filter_active filter_active filter_active filter_active filter_active filter_active
Zrušiť
Značka Vyberte značku
a
zrušiť
Cena Vyberte cenu
- zrušiť
Luxusné obrusy pre akúkoľvek príležitosť. Stačí len prestrieť

Obrusy. Bavlnené, igelitové alebo napríklad háčkované kúsky textilu, ktoré nesmie chýbať na žiadnom prestretom stole. Viete ale, ako taký obrus správne vybrať? Ako má byť veľký? A v akom ideálne tvare? Poďme si v tom urobiť jasno.

 

Ideálny presah: 20-30 cm

Absolútnou klasikou je obrus, ktorý zakrýva celý stôl. Ak takýto zvolíte, je vhodné, aby na všetkých stranách presahoval okraja stola o asi 20-30 cm. To platí najmä pre spoločenské udalosti, kedy na obed pozývate treba svojich príbuzných alebo známych. Ak obedujete sami alebo len s malým dieťaťom, môžete toto nepísané pravidlo porušiť a použiť obrus menšie - znížite tak riziko, že dieťa obrus strhne a vysype na seba všetko, čo práve leží na stole.

 

V posledných rokoch sú moderné také obrusy, ktoré celý stôl ani zďaleka nezakrývajú. Môže sa jednať buď o stredovej pásové obrusy (na stôl sa vždy položia len jeden obrus do stredu) alebo párové úzke obrusy (na stôl sa položia dva takéto obrusy s malým rozstupom vedľa seba). Či im prídete na chuť alebo zostanete pri osvedčenej klasike – to už záleží čisto na vás.

 

Tvar: vyberajte podľa tvaru stola

Obrusy na stôl sa predávajú v rôznych tvaroch: môžu byť okrúhle, štvorcové, obdĺžnikové alebo napríklad oválne. Ak si s výberom toho pravého neviete rady, riaďte sa jedným jednoduchým pravidlom – aký stôl, taký obrus. Na okrúhlom stole najlepšie vyzerajú okrúhle obrusy, na štvorcovom štvorcové obrusy, na obdĺžnikovom obdĺžnikové obrusy a na oválnom oválne obrusy. Nie je čo riešiť.

 

Aký materiál?

V minulosti boli prakticky všetky obrusy látkové, najčastejšie bavlnené. Sami si však možno spomínate, že stačila chvíľka nepozornosti a mohli ste je hodiť do práčky. Látkové obrusy preto dnes často nahrádzajú rôzne gumové či igelitové kúsky, ktoré dobre vyzerajú, ale zároveň sa hneď tak nezašpiní. Po obede je totiž stačí pretrieť vlhkou handričkou a sú zase ako nové. Taký obrus môžeme odporučiť najmä na chalupu, kde treba nemáte prístup k práčke.

 

Obrus ako dekorácia

Nie každý obrus je určený na to, aby ste ho použili na stôl do kuchyne alebo na chalupu. Existujú tiež dekoratívne háčkované alebo hodvábne obrusy, ktorými môžete ozdobiť napríklad svoj nočný stolík alebo parapet. Takéto obrusy už samozrejme žiadne nepísané pravidlá spĺňať nemusia - vyberajte je vždy podľa toho, ktoré sa vám najviac páči.

 

Záverom podotýkame - obrus vždy perte podľa pokynov výrobcu a šetrite s avivážou, aby vám nezmenil farbu. Čo sa žehlenie týka, najlepšie vám pôjde, keď budete obrus žehliť mierne vlhký.

zobraziť viac...
o
X
X

Ďakujeme Vám za hodnotenie!

Nasledujúci text bol zaznamenaný:Súhlasíte s tým, aby krstné meno bolo publikované pri hodnotení.


Vaše hodnotenie:


Vaše hodnotenie je prijaté v našom systéme, po spracovaní bude zverejnené na našich stránkach do 72 hodín od odoslania.

Pokračovať
x
Trendy, novinky & 15 € AKO DARČEKo