Ako si perieš spodnú bielizeň? Spolu s iným oblečením alebo oddelene? Aký prací prostriedok používaš? Ako často si perieš podprsenky? Ručne alebo v práčke? Dôkladne sme prelúskali tému prania spodnej bielizne a zhromaždili sme pre teba tie najdôležitejšie informácie, ako dosiahnuť, aby tvoja obľúbená spodná bielizeň zostala čo najdlhšie krásna.

PODPRSENKY

Ak sme mali to šťastie, že sme konečne našli pohodlnú podprsenku, ktorá perfektne sedí, budeme sa snažiť zachovať ju ako novú čím dlhšie. Úplne nová vhodná podprsenka zabezpečí prsiam bezchybnú podporu, jej materiál je pružný. Ako môžeme dosiahnuť, aby sa tieto veľmi jemné a zároveň silné materiály pri praní predčasne nevyťahali a neopotrebovali?

V prvom rade ich netreba prať každý deň. Pri bežnom, každodennom nosení je časté pranie zbytočné, pretože len skráti životnosť podprsenky. Samozrejme v letných horúčavách alebo po tréningu ju treba prať častejšie.

Podprsenky stačí vyprať po 3-4 príležitostiach, ak je to možné ručne a tekutým pracím prostriedkom. Ručné pranie je obzvlášť dôležité, ak ide o podprsenku s kovovými kosticami, takto sa totiž môžeme vyhnúť poškodeniu materiálu. Kúsky viackrát opláchnime bez zbytočného žmýkania, prebytočnú vodu odstráňme prostredníctvom jemného stláčania medzi uterákmi. Namiesto do sušičky položme vypraté podprsenky na uterák, aby počas sušenia nestratili tvar alebo ich zavesme na stojan cez stred podprsenky, takto visiac sa nenatiahne ani jedno jej ramienko.

Ak sa predsa rozhodneme prať v práčke, použime vrecko na pranie, šetrný prací prostriedok a nastavme šetrný program. Podprsenky treba prať zapnuté, aby sme zabránili poškodeniu čipiek a dekoratívnych prvkov. Roztrieďme ich podľa farby a zohľadnime aj pokyny uvedené na štítku.

Podprsenky sú jemné kúsky, podľa možnosti ich aj v zásuvke skladujme vzdušne. V žiadnom prípade ich nekrčme a obzvlášť dávajme pozor na vypchávky. Ak máme málo miesta, skúsme ich zložiť pri línii šitia. Po 10-12 hodinách nepretržitého nosenia potrebuje aj podprsenka nejaký čas, aby opätovne nadobudla svoj pôvodný tvar, najlepšie je, ak striedame viac podprseniek a v po sebe nasledujúcich dňoch si neoblečieme tú istú.

NOHAVIČKY

Aj v prípade prania nohavičiek nás usmerní štítok, na ktorom je v závislosti od typu materiálu stanovená odporúčaná teplota prania. Ani v prípade bavlnených nohavičiek sa nesmie používať teplejšia, ako 40 stupňová voda a pri jemnejších kúskoch nemáme inú možnosť ako je pranie v studenej vode alebo ručné pranie. V žiadnom prípade ich neperme spolu s ťažkým oblečením (napríklad s džínsami) alebo s inými väčšími kusmi oblečenia, pretože sa vyťahajú a stratia svoje elastické vlastnosti. Aj nohavičky perme, oplachujme a sušme opatrne a šetrne.

NOČNÉ PRÁDLO

Bavlna, satén a hodváb vyžadujú rôzne spôsoby prania, avšak dôraz je vždy na šetrnosti. Oplatí sa ho často meniť, preto je dobré mať v šatníku viac súprav pyžám a nočných košieľ. Príliš horúca voda alebo príliš vysoká teplota sušenia pri čistení je veľkým nepriateľom aj nočného prádla, nakoľko zničí mäkkú látku. Berme na vedomie vyššie uvedené pokyny, perme a sušme ich jemne a v súlade s návodom, ktorý je v nich umiestnený.

PANČUCHY

Najlepšia voľba je ručné pranie. Snažme sa ich prať čo najjemnejšie, bez žmýkania, vo vlažnej vode, tekutým pracím prostriedkom. Pri praní v práčke je dôležité používať vrecko na pranie, aby sa pri točení neprilepili na bubon práčky a nenatiahli sa. Ak do práčky vložíme aj iné oblečenie, dbajme na to, aby bolo podobne ľahké. Pančuchy perieme pracím programom s teplotou nanajvýš 30 °C a šetrným pracím prostriedkom. V prípade nylonových pančušiek sa v žiadnom prípade neodporúča použitie sušičky, pretože vysoká teplota zničí elastický materiál.

ŠPORTOVÁ BIELIZEŇ

Pri praní športovej bielizne je naším prvoradým cieľom to, aby pranie neutralizovalo nepríjemné pachy.

Po tréningu vyberme športové oblečenie z tašky čo najskôr, aby, aj keď nemáme možnosť ho hneď vyprať, bolo na vzduchu a vysušilo sa. Pri praní odporúčame používať už v každej drogérii dostupný špeciálny prací prostriedok určený na športové oblečenie, ktorý neupchá priedušné tkaniny, nezničí odolnosť látky voči poteniu, ale zabíja baktérie.

Môžeme vsadiť aj na rôzne domáce praktiky: niekoľko kvapiek octu alebo citrónovej šťavy účinne napomôže pri dosiahnutí sviežosti. Pri výbere teploty aj tu postupujme podľa pokynov uvedených na štítku. Nie je potrebná aviváž ani bielidlo, a ani v tomto prípade neodporúčame používať sušičku, športová bielizeň je totiž vyvinutá tak, aby sa rýchlejšie usušila.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.