Jedným z najzaujímavejších protikladov v dekoráciách domácnosti súvisiacich s chladnými ročnými obdobiami je to, že zatiaľ čo chceme náš domov zaplaviť teplom, vnášame doň prírodné motívy vonkajšej zimy: hnednúce listy, žltnúce tekvice, schnúce vetvičky a plody.

OZDOBY NA DVERE, DEKORÁCIE NA STÔL

Ozdoba na vchodových dverách napovie veľa o ľuďoch žijúcich za dverami. Už aj samotné rozhodnutie, či do sezóny vstúpime s ozdobou alebo bez ozdoby dverí. Ak sa rozhodneme pre prvú možnosť, môžeme si vybrať hotové verzie alebo môžeme začať sami zbierať bobuľky a vetvičky a navrhnúť si úplne jedinečnú výzdobu dverí. Netreba bezpodmienečne myslieť na obrovské vence, a ak nemáme možnosť si na dvere niečo zavesiť, môžeme sa rozhodnúť pre výzdobu pri dverách, pre jesenné kreácie bdejúce na oboch stranách dverí.

Ak nechceme navonok ukázať, akí sme nadšení z jesennej nálady, vytvorme si do interiéru dekorácie na stôl, napečme jesenné koláče a sušienky. Skúsení DIY tvorcovia dekorácií chodia v tomto období už dávno s otvorenými očami, pokladom sa môže stať na zem spadnutý gaštan, sklíčko zaujímavého tvaru, krásna stuha, ale aj roztrhnutý starý kôš. Október a november sami o sebe ponúkajú toľko prírodných surovín, že aj keď sa necítime dostatočne kreatívnymi na danú úlohu, aj tak môžeme za okamih vytvoriť najkrajšiu výzdobu stola naaranžovaním farebnej zeleniny a ovocia na tácku. 

JESENNÉ TEXTÍLIE

Tí, ktorí berú cyklus jar-leto-jeseň-zima vážne, idú oveľa ďalej, pri zmene ročného obdobia vymenia v byte aj textílie, vrátane obrusov, vankúšov, posteľnej bielizne, závesov, prikrývok… Netreba všetko naraz! Ak nás chytí táto atmosféra, dajme si pozor na rovnováhu! Možno k bežným tanierom bohato postačí jesennými motívmi zdobená servítka, nie je potrebné vymeniť celý jedálenský set spolu s obrusmi. Ak máme krásnu prikrývku s teplým motívom, netreba povymieňať všetky ostatné poťahy. Aj tento rok si vyberme zopár výrazných, s našim domovom harmonizujúcich kúskov a ostatné nechajme iným alebo na budúci rok.   

SVETLÁ

Je takmer isté, že do konca nášho dňa sa zotmie a kým sa dostaneme domov, je potrebné zažať svetlá. Aj kratšie dni sú tmavšie a dlhšie noci sú skľučujúce, ak nevyužijeme potenciál, ktorý sa v nich skrýva, napríklad náladové osvetlenie, jesenné vonné sviečky, aromatické lampy. 

Počas teplejších večerov sa záhrady, terasy a balkóny dajú ešte využiť, zababušení do deky piť vonku na vzduchu korenisté horúce čaje, latte, chutnať mušt po oberačke, cítiť vôňu koncom roka kvitnúcich kvetov, to je skutočná jesenná nálada, ktorú ešte môžeme zdokonaliť farebnými kahančekmi, svetelnými reťazcami, sviečkami. Aj najjednoduchšiu čajovú sviečku môžeme rýchlo vylepšiť, ak ju uložíme medzi jesenné plody alebo voňavé korenie, ak ich vložíme do otvorov, ktoré sme vykrojili v jablku alebo v tekvici. Použime čo najviac prírodných materiálov a dozerajme na požiarnu bezpečnosť.  

Jeseň, jej vzory a farby ponúkajú milióny možností, buďme aj my súčasťou zmeny. Vytvorenie príjemnej, teplej atmosféry je neuveriteľne lacné a neuveriteľne jednoduché, stojí za pozornosť.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.