K vianočnému stromčeku sa viaže celý rad legiend a je ťažké povedať, či sa jeho pôvod začína v 16. storočí alebo sa musíme vrátiť až do stredoveku. Podľa niektorých zdrojov bolo zvykom vyrúbať jeden mladý stromček symbolizujúci Ježišov život už pred novovekom, čo znamenalo obetovanie mladého života. Ostatné archívy posilňujú myšlienku, že prvý vianočný stromček postavil pre svoje dieťa Martin Luther, zakladateľ protestantizmu. V rovnakom čase zas v Nemecku namiesto ihličnanov vyrábali vianočné pyramídy z dosiek alebo v črepníku z vetvičiek, na vrchu ktorých zapálili sviečku.

Zvyk stavania vianočných stromčekov sa výraznejšie rozšíril začiatkom 20. storočia a hoci pôvodne si ním veriaci pripomínali narodenie Ježiša, dnes je už tento zvyk, nezávisle od viery, populárny skoro v každej rodine.

Čas zdobenia stromčeka sa líši v každej krajine, čo vo veľkom určuje, aký by mal stromček byť. V Spojenom kráľovstve sa s prípravami začína už po Halloweene, takže takto v novembri je väčšina stromčekov už postavená. Nakoľko rezané stromčeky málokedy vydržia v bytoch celé mesiace, domovy rozžiaria stromčeky v črepníkoch alebo umelé stromčeky. V južnejších krajinách, kde rastie menej ihličnanov, nahrádzajú živé stromčeky hoc aj sochami, ale ani na severe, kde existuje široký výber ihličnanov, nie je typické si do obydlí odniesť tie najkrajšie kusy. Vo viacerých krajinách sa stavanie stromčeka a odovzdávanie darčekov viaže k Silvestru, kým na Slovensku sa vo väčšine rodín zachováva tradícia zdobenia stromčeka na Štedrý večer.

V Európe sa ako vianočný stromček využíva 10 – 12 druhov ihličnanov, rozdiely vidieť v prvom rade v ich farbe a ihličí. Paleta farieb siaha od tmavozelenej, cez striebristú modrú až po trblietavú bielu. Medzi zriedkavými, aj medzi populárnymi druhmi nájdeme stromčeky s dlhšími alebo kratšími konármi a ihličím, a samozrejme, úplne sa líšia aj tvarom, od nižších širokých až po kužeľovité špicaté.

Už niekoľko týždňov pred sviatkami sa oplatí poobzerať, kde si môžeme stromček zaobstarať. Podľa možností si nájdite spoľahlivého pestovateľa z vášho okolia, ktorý ponúka kvalitné stromčeky s peknou formou a vie Vám povedať, kedy bol stromček vypílený.  Keď stromček nemá dostatok vlahy už ani pri kúpe a jeho ihličie opadáva aj pri menšom zatrasení, tak v teplom byte opadá celý za veľmi krátky čas.

Mnohí si kvôli výčitkám svedomia vyberú menší stromček v črepníku, ale skúsenosti ukazujú, že ani tieto nemajú väčšiu šancu na prežitie. Veľkú zmenu teploty dokáže prežiť len málo ihličnanov v črepníku, apokiaľ si chceme v každom prípade vybrať takýto druh, tak ho ponechajme v byte čo najkratšiu dobu, naozaj len počas sviatkov.

Pre upokojenie môžeme skonštatovať, že vypílené stromčeky sa pestujú v lesných škôlkach a sú určené práve na účel vianočných stromčekov, nemajú nič spoločné so svojimi druhmi rastúcimi v lese. Všetky druhy majú svoje výhody a nevýhody, očakávané správanie v uzatvorených priestoroch a preto je dobré sa o týchto veciach vopred informovať. Je možné, že niektoré voňajú lepšie, ale skôr sa vysušia, iné vydržia dlhšie, ale ich ihličie oveľa viac pichá, a v neposlednom rade je jeden druh lacnejší, kým druhý hrozne drahý.

Pokiaľ sa nám podarí skamarátiť sa s myšlienkou umelého stromčeka, bude to pozitívny zážitok na dlhú dobu. Musíme ho kúpiť len raz, je s ním oveľa menej práce, môžeme ho položiť kdekoľvek, bude mať vždy rovnaký tvar a veľkosť, navyše sa už predávajú aj také, ktoré sú ako živé a vydržia aj to, ak si chceme vianočnú náladu užívať dlhší čas.

Vznikli viaceré odborné štúdie o tom, či prírodu znečisťujú viac vypílené ihličnany a ich následná likvidácia alebo výroba a preprava umelých stromčekov. Hoci je jazýček váh raz na jednej, raz na druhej strane, v podstate je to asi rovnako a už aj svetelnou vianočnou reťazou spôsobíme v prírode väčšiu škodu.

Vyberme si taký stromček, z ktorého máme dobrý pocit, z ktorého cítime, že nám pridá na vianočnej nálade,  ktorý v nás vyvoláva spomienky, a ktorý by sme ako tradíciu chceli odovzdať ďalej.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.