Ak sa ťažko odhodlávaš na upratovanie kúpeľne, potom bol tento článok napísaný pre teba. Iba pár jednoduchých a užitočných rád a táto úloha bude hneď menej únavná a časovo náročná.

K upratovaniu kúpeľne budeš potrebovať tieto čistiace prostriedky a pomôcky na upratovanie:

vedro, stierka na okná, mäkká špongia, utierky z mikrovlákna, farebné utierky (môžu to byť aj staré uteráky; na každý povrch si vyber inú farbu, aby sa nemiešali), univerzálny čistiaci prostriedok (napr. ocot), prací prášok (pracia sóda), čistiaci prostriedok na toalety, stará zubná kefka.

Aby si si to uľahčila, maj tieto pomôcky na jednom mieste (na poličke s upratovacími prostriedkami, v skrinke v kúpeľni, v na to určenej miestnosti….), aby si ich nemusela vždy hľadať, a aby si zbytočne nekupovala ďalšie kusy.

golubovy | adobe stock & New Africa | adobe stock

1. Priprav si vlastný čistiaci prostriedok!

Nepotrebuješ veľa čistiacich prostriedkov. Ocot zmiešaný s vodou v pomere 1:4 odstráni mastnotu, špinu a fľaky od vodného kameňa, dezinfikuje a je možné ho použiť na skoro každom povrchu v kúpeľni: na keramike, na kachličkách, na drevených povrchoch, dokonca aj na hliníku. Môžeš k nemu pridať pár kvapiek eukalyptového alebo levanduľového oleja, ktoré majú okrem antibakteriálnych účinkov aj príjemnú vôňu. Mysli na to, že octová voda zničí silikónové škáry, tam radšej použi kyselinu citrónovú.

2. Upratovanie kúpeľne začni praním!

New Africa | adobe stock

Predtým, ako začneš upratovať, poriadne vyvetraj, vyprázdni kúpeľňový smetný kôš, zlož sprchovací záves, zapni práčku najprv s použitými uterákmi a potom s kúpeľňovými predložkami a odprac všetko z povrchov, ktoré budeš čistiť.

Potrebný čas: 5 – 10 minút (+ čas pracieho programu a sušenia)

Tip: per na 30°C a k praniu kúpeľňových predložiek nepoužívaj aviváž, pretože potom ťažšie sajú vodu. Koberčeky, ktoré nemajú bavlnenú alebo gumenú protišmykovú úpravu je možné prať aj na vyššej teplote.

3. Uprac kúpeľňové skrinky!

Poličky poutieraj aj vnútri, prekontroluj kozmetiku a tú, ktorá je už po záruke, vyhoď! Ak obsah skriniek pravidelne kontroluješ, potom bude upratovanie trvať len pár minút.

Potrebný čas: 5 – 10 minút

Čo budeš potrebovať: utierku, octový čistiaci prostriedok, suchú utierku z mikrovlákna

Tip: K systematizácii použi skladovacie boxy!

4. Teraz je na rade čistenie toalety!

Nie je to naša najobľúbenejšia činnosť, ale aj tu nám uľahčí život pravidelnosť.

Potrebný čas: 5 minút (+ čas pôsobenia čistiaceho prostriedku: min. 15 minút)

Čo budeš potrebovať: čistiaci prostriedok na toalety, záchodová kefa, utierka, octový čistiaci prostriedok

Nalej čistiaci prostriedok na toalety do vnútra záchoda (aj pod okraj) a nechaj ho pôsobiť. Medzitým octovým čistiacim prostriedkom dôkladne poutieraj záchodovú dosku a príklop a záchodovú kefu zatiaľ namáčaj v záchode s čistiacim prostriedkom.

5. Aby sa lesklo aj umývadlo!

Ak pri každodennom používaní pravidelne oplachuješ špinu a z kohútika a priehlbiniek umývaš fľaky od mydla a zubnej pasty, potom pri upratovaní nebude veľa práce.

Potrebný čas: 3 minúty

Čo budeš potrebovať: octový čistiaci prostriedok, špongiu, zubnú kefku, suchú utierku z mikrovlákna

Umývadlo dôkladne poutieraj z vonkajšej aj z vnútornej strany, pre ťažko dostupné miesta použi starú zubnú kefku, nakoniec ho utierkou poutieraj do sucha. Pri čistení nezabudni na držiak na zubné kefky a na dávkovač mydla.  

6. Čistenie zrkadla

Jedna z najrýchlejších a zároveň najviditeľnejšia fáza upratovania. Nemožno ju vynechať!

Potrebný čas: cca. 1 minúta

Čo budeš potrebovať: octovú vodu, vlhkú utierku, suchú utierku z mikrovlákna

7. Pod jednou strechou: vaňa, sprchovací kút a kachličky

Aby si sa zbavila nánosov vodného kameňa, aj tu použi octový čistiaci prostriedok. Silikónové škáry očisti kyselinou citrónovou!

Potrebný čas: 15 minút (samozrejme to závisí od veľkosti povrchu kachličiek)

Čo budeš potrebovať: špongia, octový čistiaci prostriedok, stierka na okná, suchá utierka

Tip: K vyčisteniu odtoku zmiešaj 4 lyžice prášku do pečiva s pól šálkou octu. Nechaj chvíľu pôsobiť, a potom ho prepláchni horúcou vodou!

8. A nakoniec dlážka!

Najjednoduchšie je ju pred umytím povysávať, aby nikde nezostali vlasy a prach.

Potrebný čas: závisí od veľkosti kúpeľne

Čo budeš potrebovať: vedro, handru alebo mop na podlahu, octový čistiaci prostriedok

Tip: Postupuj od najvzdialenejšieho kúta kúpeľne smerom ku dverám!

Za hodinku bude žiariť aj najväčšia kúpeľňa!

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.