Záhradkárčiť je radosť aj na najmenšom balkóne. Výsledok je atraktívny nielen zvonka, ale aj zvnútra, dodá príjemnú atmosféru studenej kamennej podlahe a železnému zábradliu. Efektívnym návrhom pekne zakryje nedostatky a vytvorí intímnu oblasť stvorenú pre oddych.

Môžete sa kochať novými výhonkami, rastlinami, ktoré nasávajú osviežujúci dážď, pestrými kvetinami, kvetináčmi, tabuľkami označujúcimi plody a inými dekoráciami.

© creativefamily / adobe stock

Čo je potrebné na záhradkárčenie na balkóne?

Najprv si treba zabezpečiť univerzálnu zeminu miešanú s malým množstvom hnojiva. Ak je pôda príliš tuhá, môže sa prekypriť rašelinou, aby sa rastlinky ľahšie vyvíjali.

Ďalej budete potrebovať črepník, kvetináč, hnojivovú závlahu, lopatku a ručné hrable. Rukavice a mulč je vaša voľba, prvé chráni vaše ruky a druhé pôdu od vyschnutia a je nielen dekoratívnu ale aj praktickou pomôckou. Môžete si zaobstarať menšiu krhlu s dlhším krkom a ružicou, čím si polievanie uľahčíte viac ako s umelohmotnou fľašou.

Kedy je správny čas na výsadbu?

Odporúča sa počkať na posledné jarné mrazíky. V byte môžete s pestovaním rastlín začať už skôr, ale do exteriéru ich vysaďte až v apríli. Slabé alebo náchylnejšie rastliny postupne navykajte na vonkajšie prostredie a zo začiatku ich dávajte na slniečko na niekoľko hodín, no na noc ich zoberte naspäť. Ak sú dostatočne silné, kvetináče umiestnite na ich cieľové miesto.

Čo vysadiť?

Závisí to od rozmerov a umiestnenia balkónu/terasy/lodžie a od vlastných požiadaviek. Ak chcete rastlinami tieniť alebo niečo zakryť, treba ich rozmiestnenie navrhnúť odlišne. Ak máte v pláne vytvoriť menšiu džungľu alebo naopak iba zopár dekoratívnych rastlín k vonkajšiemu nábytku, tiež treba mať predstavu o rozmiestnení.

Sú ľudia, ktorí vysadia iba vždyzelené rastliny a sú aj takí, ktorí by chceli v kuchyni využiť vlastnú úrodu zeleniny a ovocia.

Slnečný balkón

Južné umiestnenie neobľubuje každá rastlina. Zvoľte si tie, ktoré pochádzajú z mediteránnych oblastí, napr. pelargónie, clematis, chryzantémy, Aloe vera, levanduľa, bugénvila, aksamietnice, nechtík. Ibištek v zime nedržte na balkóne, zvoľte si ho len vtedy, ak ho máte kde prezimovať. Celá časť oleandra je jedovatá a treba si dávať pozor, ak sú v rodine malé deti. Z byliniek si zvoľte pažítku, bazalku, mätu, tymian, oregano, z ovocia citrusy a kivi.

© 7monarda / adobe stock

Polo zatienený balkón

Sem sa odporúčajú také rastliny, ktoré by na slnečnom balkóne zhoreli: muškáty všetkého druhu, ktoré majú menej súkvetia, ale dobre znášajú menej svetla a vietor, a rastliny na spestrenie tienistého miesta s bujným súkvetím: hortenzia, begónia, fuksia, okrasný tabak.

Balkón v tieni

V úplnom tieni sa len málo rastlín cíti dobre.  Nemusíte sa však vzdať záhradkárčenia, pretože aj medzi  vždyzelenými rastlinami sa vo veľkom počte nájdu také, ktoré sa aj pri týchto podmienkach krásne rozvíjajú. Vy budete mať oveľa menej starostí a rastliny budú zelené počas celého roka. Dbajte najmä o ich rozmery, pretože balkón s rozlohou niekoľkých m2 rýchlo obsadí akýkoľvek druh ihličnana. Z kríkov si zvoľte menšie. Trpasličie ihličnany majú pomalý rast, nevšednú farbu a tvar a dobre ukážu v skupine alebo ako solitér.

Ovocie a zelenina pestovaná na balkóne

Úroda paradajok dobre padne k letným raňajkám, ale vysadiť môžete aj reďkovku, papriku, čili, uhorky a cukinu. Z ovocia na slnečnom balkóne pekne urodia jahody, ríbezle, maliny. Ak ste začiatočník, nakúpte silné rastliny, aby ste mali pocit úspechu, pretože pestovanie zo semienok je náročné. Preto sa odporúčajú náučné videá a knihy o pestovaní, prípadne je vhodné požiadať o radu skúsených pestovateľov. Nevzdávajte sa, ak prvý pokus nevyjde.

Kvitnúci balkón od marca až do októbra

Ak šikovne kombinujete rastliny, váš balkón bude vždy farebný. Skoro na jar kvitnú krókusy, narcisy, pre lepší efekt ich môžete zasadiť vrstvene aj do črepníka. Akonáhle odkvitol krókus, nasledujú narcisy, od mája tulipány. Počas leta kombinujte rastliny s krátkym a dlhším kvitnutím, dozadu umiestnite rastliny s dlhšou stonkou a dopredu s kratšou. Na jeseň kvitnú margaréty a astry.

29.03.2019

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.