Bez svetiel sú Vianoce nemysliteľné. Zázrak, ktorý v tomto čase očakávame, sa bez svetiel nedostaví. Ako pomocou vonkajšieho a vnútorného osvetlenia vytvoriť sviatočnú a útulnú atmosféru? Ako sa pohrať so svetlami, aby sme sa v tomto období cítili ešte príjemnejšie a čarovnejšie?

Farby, vône a svetlá Vianoc na nás silne vplývajú aj osve, ale spoločne sú ozajstným zážitkom. Ak chceme, aby boli posledné dni roka naozaj nezabudnuteľné, okrem osvetlenia stromčeka naplánujme do nášho domova aj ďalšie drobné svetelné zdroje a dekoratívne svetelné reťazce a priveďme do údivu našich najmenších.

Najprv sa rozhodnime, či chceme použiť studené alebo teplé svetlá

Studené biele a modré svetlá vytvárajú celkom iný tón, ako teplé žlté. Ak na stromček zavesíme studené striebristé ozdoby, alebo ak máme v studených odtieňoch steny a nábytok, potom vieme v našej izbe vyčarovať zvláštnu ľadovú atmosféru. Kombináciou červeno-zlatej a  žiaroviek v teplých farbách vytvoríme dojem teplého príbytku, útulku pred zimou, príjemné prostredie, kde sa cítime bezpečne.

Ak máme možnosť vyzdobiť vonkajší aj vnútorný priestor, potom môžeme použiť rôzne variácie podľa nálady: vonkajšie parapety okien ozdobiť modro sa trblietajúcimi svetelnými cencúľmi alebo girlandou z bielych vločiek a na vnútorný okenný rám použiť žlté svetelné závesy. Na stromy v záhrade zavesiť vonkajšie LED osvetlenie a nábytok v dome ozdobiť svetelnou reťazou so svetielkami v tvare hviezdy. Vonkajšie stĺpy skrášliť striebornou girlandou a vnútorné zábradlia farebnými svetelnými reťazami.

V záujme bezpečnosti si svetlá zaobstarajme zo spoľahlivého zdroja

Svetlá určené na vnútorné použitie nepoužívajme vonku, pozorne si prečítajme popisy výrobkov, ich návod na použitie a pokiaľ chceme použiť väčšie svietiace vianočné LED sochy, naplánujme si dopredu, kam ich umiestnime. Dbajme na úsporu energie a na to, aby sme svojimi svetlami nerušili pokoj iných.

Počas vianočných sviatkov, od Adventu až po Troch kráľov, nám môže poslúžiť široký sortiment časovačom a automatickým zapínaním a vypínaním opatrených kvalitných LED sobov, tučniakov a snehuliakov, ktorých životnosť je niekoľko tisíc hodín, ale rôzne svetelné ozdoby na stôl alebo vence do všetkých miestností bytu si môžeme vyhotoviť aj doma. Okrem vonných sviečok, kahancov, vianočných lampášikov, zlatých a strieborných svietnikov, môžeme pomocou LED svetiel a vianočných dekorácií vytvoriť ozdoby aj z fliaš a váz.

Naša kreativita nemôže ísť na úkor bezpečnosti. Vždy sa presvedčme o tom, že naše doma vyrobené ozdobné prvky nepredstavujú požiarne riziko a nemôžu nikoho zraniť, hlavne  malé deti.

Koľko a aká dĺžka?

Každý sa môže rozhodnúť sám, ako pútavo a veľkolepo oslávi Vianoce. Pokiaľ už máme predstavu o tom, kam by sme chceli svetlá umiestniť, zoberme si meter. Svetelná reťaz s 300 žiarovkami sa nám môže zdať dlhá, ale môže sa stať, že má sotva 2 metre, čo postačuje len na ozdobenie jedného zrkadla. Na ozdobenie vonkajšej fasády domu musíme počítať s 20 – 30 metrami svetelnej reťaze a na výzdobu priemerne veľkého stromčeka jej potrebujeme asi 5 metrov.

Buďme kreatívni! Svetelnou reťazou môžeme osvetliť čokoľvek. Naozaj čokoľvek. Môžeme  ňou osvetliť obľúbené predmety alebo hudobné nástroje, či športové potreby, môžeme z nich vyskladať písmená, slová, odkazy alebo nimi zvýrazniť na stene visiace najlepšie fotografie daného roka. Je jedno aký druh si vyberieme, každé jedno maličké svetielko pridáva na nálade, ktorá bude tento rok ešte lepšia, ako kedykoľvek predtým.

——-

BEZPEČNOSTNÉ OZNAČENIA

CE – Je v súlade s bezpečnostnými požiadavkami Európskej Únie

IP20 – Svetlá len na vnútorné použitie

IP44 – Prachotesné, odoláva striekajúcej vode, ale sú vhodné tiež len do vnútorných priestorov

IP65 – Bezpečné na vonkajšie použitie, prachotesné, vodotesné

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.