Akákoľvek miestnosť nášho domova znesie neporiadok lepšie ako kuchyňa. Tá je miestnosťou, ktorá sa kedykoľvek môže zmeniť na bojisko, kde sa upratovanie nedá príliš odďaľovať. Pridávame pár jednoduchých nápadov, ktoré pomáhajú udržať poriadok, aby ste vo svojej kuchyni radi varili, piekli a tvorili.

5+1 TIPOV PRE PORIADOK V KUCHYNI

1. Oddeľte si denne a zriedkavo používané prostriedky!

Denne používané prostriedky majte na blízku, zriedkavo používané ukladajte ďalej, hlbšie. Sezónne alebo sviatočné potreby, ako sú sviečky, obrusytaniere, skladujte úplne zvlášť od každodenne používaných. Čo sa dá, skryte pred očami!

2. Vytrieďte zbytočné kuchynské náradie!

Ako pri oblečení, aj v prípade panvíc, pohárov, mís a kuchynských robotov najprv odložte na jeden − dva mesiace tie, ktoré sú odsúdené na vyhodenie. Výhoda menších zásob je taká istá ako ich nevýhoda: nemôžu sa kopiť v dreze, treba ich umyť, ak ich znovu budete potrebovať.

3. Počas varenia a pečenia si ukladajte veci!

Kuchynský pult treba dať okamžite do poriadku do nasledujúcej práce, podľa možností majte prázdny aj drez! Vo voľných chvíľach pretrite roboty a pozametajte! Nedovoľte, aby sa všetko nachádzalo v kuchyni! Majte samostatné miesto na listy, noviny, knihy, hračky…

4. Skladujte rozumne!

Na skladovanie menších fliaš a korenín použite v skrinkách mini schody alebo otočný základ, aby ste okamžite videli aj v zadných radoch umiestnené prísady.

Ak máte málo skríň, využite zvislé miesta na koreniny, magnetické držiaky nožov a otvorené police.

Pod pulty a stoly si zvoľte menšie skladovacie jednotky a za poličku považujte aj vnútorné parapety.

Využite vnútorné strany skríň pomocou kovových zásobníkov, nalepovacích štipcov a hákov. Zmerajte vnútornú časť skríň a nakúpte presne pasujúce košíky alebo boxy na vrecúška s prísadami.

Na menšie kuchynské potreby použite systematické boxy, do ktorých sa zmestí 4 − 16 drobností.

5. Tematizujte trvanlivé potraviny!

Na jednom mieste skladujte produkty jednej kategórie, aby sa dali ľahko nájsť.

V záujmu trvanlivosti používajte vrecká a uzatvárateľné fľaše. Ak máte komoru, z času na čas si ju prezrite a vyhoďte veci po záruke.

Použite čiernu kriedu (dá sa vyrobiť aj doma) alebo bielu magnetickú tabuľu, na ktorú môžete ihneď napísať, ak treba niečo neskôr kúpiť. Pri odchode si stačí odfotiť spísaný nákupný zoznam.

+1. Dbajte na umelé vrecká a krabice!

Vyzerajú nenápadne a napriek tomu evokujú pocit neporiadku a chaosu: nahromadené vrecká, rôzne potravinové dózy, tácky a malé formy na pečenie. K systematizácii týchto prostriedkov môžete siahnuť po kancelárskych držiakoch.

Napr. do kancelárskych držiakov môžete vložiť dlhé tácky a na vešiak zavesiť igelitové tašky. Prázdne umelohmotné boxy pravidelne selektujte a skladujte ich s viečkom. Malé formy na pečenie navlečte na šnúru, tak sa nezachytia a sú jedným pohybom dostupné a zároveň aj dobre vyzerajú, ak ich zavesíte na otvorenú poličku.

Na skladovanie igelitových tašiek môžete kúpiť nástenný držiak alebo si doma vyrobte drevené či plátenné držiaky, ktoré kryjú a zároveň sa z nich veci dajú jednoducho vyberať.