Výber zimného kabátu nie je jednoduchý. Čo určite vieme: neoplatí sa nám uzatvárať kompromisy. V čom sme väčšinou nerozhodní: aký kabát je vhodný na akú príležitosť, kedy, k akému oblečeniu, a ak si na celú zimu kúpime len jediný, v akom štýle by mal byť?

Tohtoročný trend dámskych kabátov je celkom rozmanitý. Vyberať si môžeme od kožušín a kožuchov, cez prešívané bundy až po kabáty so zvieracími vzormi alebo aj v military štýle.

Pozrime si teda, čo o nich musíme vedieť.

UMELÉ KOŽUŠINOVÉ BUNDY, GOLIERE Z UMELEJ KOŽUŠINY, UMELÁ KOŽUŠINA

Kým pred desaťročiami bola umelá kožušina len lacnejšou verziou bundy vyrobenej z pravej zvieracej kože, dnes je trend opačný. Jej história je kontroverzná, tak ako u všetkého, čo súvisí s využitím prírody, ale faktom je, že dnes už je veci živočíšneho pôvodu ochotných nosiť menej ľudí. Kožušina hrala v živote ľudí vždy dôležitú úlohu, zabezpečovala teplo a ochranu, hoci vo viacerých kultúrach sa k nej dostali len panovníci a šľachta a tým pádom sa stala aj symbolom bohatstva a moci. Dnes si už každý môže dovoliť nosiť (umelú) kožušinu, obzvlášť tento rok, ale treba ju vedieť nosiť.

PREŠÍVANÁ BUNDA

Je to dobrý výber do veterného, daždivého počasia, hlavne pokiaľ má aj kapucňu. Vyrába sa v rôznych hrúbkach, preto si najprv rozmyslime, čo si pod ňu chceme obliecť. Pokiaľ sa obliekame do viacerých vrstiev, môže nám postačiť aj tenšia verzia, ale pri výbere veľkosti s týmito vrstvami počítajme. Oproti zimným kabátom, je tento typ bundy dostupný v každej farbe, a ak sa radi obliekame športovo a farebne, musíme si jednu zaobstarať.

KÁROVANÉ KABÁTY

Klasický kúsok, ale nie je vhodný ku každému oblečeniu. Vyberme si ho vtedy, ak pod ním budeme nosiť jednoduché, jednofarebné oblečenie, hlavne ak s kabátom ladí aj farebne – to platí aj pre doplnky, ako sú šatky a šály. V móde sú rôzne strihy a dĺžky, pre štíhlejšie postavy sú vhodné veľké, kým pre plnoštíhle sú vhodnejšie menšie kocky. Ku kabátu si smelo môžeme obuť aj športovú obuv.

KABÁTY SO ZVIERACÍMI VZORMI

Tento rok budú pravdepodobne najobľúbenejšie. Nakoľko je reč o veľmi jednoznačných vzoroch, móda je pri nich veľmi prísna, môžu sa nosiť len vtedy, keď je to dovolené. A práve teraz to dovolené je! Ak sa nám aspoň trochu páčia, treba ich nosiť teraz, teraz treba využiť chvíľu a stať sa súčasťou obrovskej zoo. Medzi TOP 3 patria tigrie, leopardie a gepardie kožuchy/kožušiny, nemiešajme ich a dbajme na to, aby sme si naraz obliekli len jeden odev s takýmto vzorom.

CHLPATÝ KABÁT

Nemyslíme tu na staré chlpaté plátené kabáty, ale na novú módu, ktorá je zároveň aj cestovaním v čase. Je vždy široký a pohodlný, mäkký a s veľkými vreckami, hlavne v pastelových farbách, ale nájdu si ho aj milovníci extrémnejších štýlov v krikľavých farebných odtieňoch. Poskytuje pocit ako najteplejšia deka, ktorú si vezmeme so sebou, keď vyjdeme z domu a voľne sa doň zabalíme. Môžeme sa podeň obliecť elegantne aj športovo, vďaka čomu je vhodný skoro na všetky príležitosti.

MILITARY KABÁT

Tohtoročné kabáty vo vojenskom štýle nemajú nič spoločné s predchádzajúcou módou kaki a maskáčov. Tieto kabáty sú tak farebne ako aj strihom elegantné, výrazné, k tomu, aby vyzerali ako ozajstné uniformy, z nich chýba už len hodnosť. Majú široké a niekedy aj vysoké goliere, dvojradové zapínanie s výraznými kovovými gombíkmi, pásky na pleciach, vzadu v oblasti drieku alebo na rukávoch. Military kabát sme už videli na Catherine, vojvodkyni z Cambridge v kombinácii s čižmami nad kolená alebo na Amal Clooney, ktorá si ho obliekla s nohavicami a s členkovými čižmami.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.