Je netypické, aby sme celkové zariadenie nášho domova z roka na rok menili podľa smerovania aktuálnych trendov, predsa len nebadane podliehame móde, keď si kúpime nejaký ten nový kúsok. Čím môžeme oživiť a poľahky prispôsobiť dnešku náš obľúbený nábytok a naše prostredie, keď sa trend zmení o 180 stupňov a minimalizmus sa prevalí do maximalizmu?

TOHTOROČNÉ MÓDNE FARBY BYTOVÉHO ZARIADENIA

V roku 2019 sa do popredia znovu dostáva biela, ale v žiadnom prípade nie samostatne, vo forme pripomínajúcej puritánske domovy. Obľúbená bude jej kombinácia s béžovou a krémovou, ktorou môžeme dosiahnuť svieži, moderný vzhľad. Biely základ je s výraznými čiernymi doplnkami tiež veľmi klasický, ale už oveľa intenzívnejší, kým doplnený o zlatú alebo medenú dosiahneme jemnú, ženskú náladu. Z výraznejších farieb je to horčicová žltá, ktorá sa objaví nielen na doplnkoch, ale aj na nábytku.

Návrat hlási aj skôr za nudnú vyhlásená hnedá, ktorá je v správnej kombinácii elegantná a upokojujúca a hodí sa do domova s akýmkoľvek štýlom. Doplnená plátenými alebo pletenými vankúšikmi pôsobí priateľsky a prirodzene, s mosadznou farbou zas prepychovo. Tento rok bude v obývačkách trendový ktorýkoľvek odtieň koňakovej, kávovej alebo čokoládovej hnedej a v kúpeľniach sa objaví terakota.  

POUŽITÉ MATERIÁLY A VZORY

Menčester a velúr, ako aj strapce, sa ako výrazné materiály objavia na obliečkach vankúšov, na poťahoch gaučov a kresiel, hoc aj v najvýraznejších farbách. Ak nechceme navodiť atmosféru spred desaťročí, potom sa v každom prípade vyhnime zveličovaniu, jeden-dva kúsky bohato stačia na zmodernizovanie miestnosti. Tento rok končí éra ružového zlata, namiesto neho dominujú medené, strieborné a zlaté doplnky. Nábytok je tmavší, v teplejších odtieňoch, než bol predtým. Obzvlášť to platí pre zariadenie kuchýň. V kúpeľniach zostane prirodzené drevo, drsné povrchy, ratan, bambus a pletené textílie len na menších predmetoch. Rok 2019 je rokom barokových kvetinových vzorov na tmavom podklade. Tento rok budú obľúbeným vzorom tapiet, posteľnej bielizne a posteľných pokrývok.

NOVÉ OBĽÚBENÉ KUSY NÁBYTKU

Namiesto veľkých, občas robustných konferenčných stolov prichádzajú odkladacie stolíky, ktoré sú v anglosaskom prostredí považované za klasiku. Jedná sa o dva-tri kusy štýlovo harmonizujúceho nábytku rôznej veľkosti, ktoré je často možné zasunúť jeden do druhého. Znovu ožíva baldachýnová posteľ a hojdacie kreslo s množstvom boho inšpirácie a zároveň s moderným a elegantným dizajnom. Hojdacie kreslo môžeme samostatne umiestniť do čitateľského kútika alebo vedľa gauča, či ho použiť namiesto klasického kresla. Velúr a zamat sa vo forme čalúnených stoličiek so štíhlymi nohamiobjaví aj v jedálňach. Novinkou je, že čalúnený už nie je len sed a opierka stoličky. V moderných domovoch uvidíme celý rad zrkadiel, či strieborných a zlatých doplnkov. Koše, obrazové rámy, ozdobné predmety sa budú všetky ligotať. Ak by sme sa nechceli obklopiť príliš veľkým množstvom kovových materiálov, potom si vyberme vysoko lesklý nábytok, mramor, vibrujúce textílie, vzorovaný strop – s každým jedným uvedeným dosiahneme podobný účinok.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.