Akonáhle sa končia vianočné sviatky, po Troch kráľoch začínajú fašiangy, plesy ktoré trvajú 40 dní pred Veľkou nocou. V závislosti od Veľkej noci sa mení aj dĺžka plesovej sezóny. Sú obdobia, keď tieto udalosti nemajú konca-kraja. Existujú menšie a neviazané zábavy, ale aj plesy podľa striktných pravidiel, ktoré sa týkajú hlavne oblečenia. Pozrime sa, čo presne znamená dress kód a čo sa očakáva na takýchto podujatiach od dám a pánov.

WHITE TIE

Takýto ples predpokladá veľmi významných hostí, ktorí sa nielen svojim oblečením ale aj predpísaným správaním musia prispôsobiť etikete hostiteľov a ďalších pozvaných hostí. Páni musia mať  frak s bielou košeľou so správnym golierom a strihom, bielu vestu, biely motýlik, čierne ponožky, čierne lakovky. Dámam sa predpisuje elegantná róba s rukavicami zakrývajúcimi lakeť, ktoré počas noci musia stále nosiť.

BLACK TIE alebo FORMAL

Elegantný odev významných udalostí, ktoré sa začínajú po 18. hodine. Od pánov sa vyžaduje čierny smoking s bielou košeľou, čiernou vestou, čiernym viazaným motýlikom a čiernymi topánkami. Od dám dlhé šaty (ktoré sú podobne dlhé ako plesové, ale ramená majú odhalené), bez rukavíc, prípadne vkusné ale nie vyzývavé koktailové šaty, ak to vyhovuje miestnym zvykom.

FARBY, STRIHY, DOPLNKY

Ak na ples ideme vo dvojici, patrí sa s polovičkou zladiť. Páni v bielo-čiernom oblečení, dámy môžu vyberať z farieb s prihliadaním na plesové farby danej sezóny, ktorou je teraz kráľovská modrá a smaragdovozelená. Svetlofialová už nie je v móde, hnedá a farby bobúľ sú zas farby bežných dní. Klasickou čiernou a červenou sa nemôžeme pomýliť, avšak hrozí, že nebudeme vyčnievať z davu. V  prípade tradičných plesov výlučne uprednostňujeme dlhé šaty.

Čo sa týka strihov, najmodernejšie sú rovné, priliehavé, v drieku úzke alebo pod kolenami trošku rozširujúce varianty, obzvlášť bez ramienok a so štólou. Namiesto vyzývajúcich dekoltáži zvoľte rafinované chrbty a nariasenia, na ozdobu  čipku, výšivky, perie, hodvábne opasky, krištále. 

Ak sú šaty výrazne zdobené, šperky môžeme vynechať, no v prípade jednoduchých šiat môžeme zvoliť výraznejšie náušnice, retiazky. Účes a líčenie sa odporúča neprehnať. Dbajte na to, aby harmonizovali so spoločenským výzorom, ktorý má byť skôr decentný než výrazný.  

Kabelka môže byť kožená alebo hodvábna, prípadne elegantná listová, aby ladila s farbou a materiálom topánok. Dôležitým  pravidlom je, že k tmavým šatám pasujú tmavé lodičky alebo sandále, k svetlým šatám svetlé topánky bez pančúch. Ak sú pančuchy nevyhnutné, mali by byť skoro neviditeľné.

                                  
Páni sa na viacerých udalostiach podľa dress kódu môžu objaviť aj v obleku. Snažte sa o regular alebo slim fit strih a tmavšie farby. Čierna je aj v tomto prípade dokonalou voľbou.  Zvoľte si elegantnejšie prevedenie, napr. sako so saténovou výložkou. Ešte niečo: Patrí sa zostať do polnoci.         

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.