Ak si pozrieme jeho hlavný odkaz, oslavu lásky a zamilovanosti, tak je Valentín naším najobľúbenejším sviatkom. Napriek tomu sa od krajiny ku krajine výrazne líši nakoľko je pre nás dôležité, či nedôležité myslieť v tento deň na našich blízkych. V Anglicku a vo Francúzsku sa v 14. storočí objavil ako kresťanský zvyk na pamiatku kňaza, Svätého Valentína (latinsky: Valentinius), mučeníka prenasledovania kresťanov. Ako patrón snúbencov a mladých manželov ochraňoval spočiatku len zaľúbencov, avšak neskôr prerástol do sviatku lásky a tak sa mohol každý pripojiť k jeho láskavým tradíciám. 

HISTÓRIA DŇA SVÄTÉHO VALENTÍNA

Nik presne nevie, čo sa stalo okolo roku Pána 253. Podľa príbehu chcel sám cisár Klaudius obrátiť Valentína na pohanskú vieru, ktorý bol proti zákonu, podľa ktorého sa mladí muži nesmeli ženiť a ich miesto ako slobodných bolo v armáde. Podľa kresťanských zvykov v tajnosti oddával zaľúbené páry a tak sa roznieslo, že sa tieto manželstvá zrodili pod šťastnou hviezdou. Keď sa o tom dozvedel cisár, uvrhli ho do väzenia, odkiaľ svojím priateľom posielal láskyplné odkazy, aby trvali na svojej viere a pamätali si ho. Vtedy sa podľa legendy rozvinula medzi ním a slepou dcérou žalárnika láska, ktorej pomocou viery prinavrátil zrak. Cisárovi sa tieto udalosti nepáčili a na 14. februára nariadil jeho popravu. Valentín dievčaťu zanechal list so znením: „Lúči sa s tebou tvoj Valentín“.

AKO OSLÁVIŤ VALENTÍNA?

anglosaských krajinách predajne pohľadníc zmenia farbu na červenú už v januári. Na dlhých regáloch, kam až oko dovidí, sa nachádzajú romantické, milé alebo vtipné valentínske pohľadnice, adresované zvlášť manželom, manželkám, súrodencom, či priateľom, od maličkých, až po obrovské. Rozdávať ich je zvykom už v škôlkach a pre naozaj dôležitých spolužiakov aj s malým darčekom, či so sladkosťou.

Dospelí doplnia darčekovú tradíciu, ktorú do seba nasali ešte v detstve, kvetmi, balónmi, na mieru šitými darčekmi, čokoládami, nápojmi, či večerami pri sviečkach, ku ktorým ponúkajú obchody a online shopy vyslovene na Valentína určené šaty a zvodné spodné prádlo.   

Taliansku vešajú zaľúbenci gravírované zámky na ploty a mosty. Želajú si niečo a kľúč hodia do vody, kým vo Fínsku oslavujú Deň priateľstva a bezmenne sa obdarúvajú. V Japonsku darujú ženy svojím mužom, partnerom, mužským členom rodiny kvalitnú, hlavne horkú čokoládu a toto im páni opätujú 14. marca na White Day, kedy zas oni darujú dámam bielu čokoládu.

BE MY VALENTINE

Bolo by prehnané tvrdiť, že je každý nadšený náladou „všade samé srdiečka“ a evidentným obrovským obchodom, ktorý sa za ňou skrýva, a teda čoraz viac ľudí hľadá originálnejší alebo len umiernenejší spôsob, ako stráviť tento deň. Ak máme partnerku/partnera, tak samozrejme s ňou/s ním. Ak máme aj deti, tak hoc spolu s nimi. Namiesto do reštaurácie môžeme ísť do divadla, kina, na výstavu, môžeme si doma navariť niečo mimoriadne alebo ísť na výlet a vybrať si taký wellness alebo hotelový program, ktorý nemáme často možnosť využiť.

Náš nasledovný tip zaručene pomôže v tom, aby sme sa dostali do valentínskej nálady. Zababušme sa doma so svojou láskou a pozrime si spolu klasický valentínsky film. Náš absolútny favorit je P. S. I lovu s Hilary Swank a Gerardom Butlerom a Zápisník jednej lásky (The Notebook) v hlavnej úlohe s Rachel McAdams a Ryanom Goslingom.  

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.