Akokoľvek na seba dávame pozor, s oslabnutým imunitným systémom môžeme v chladnom jesennom a zimnom počasí ľahko prechladnúť a môžeme chytiť aj vírus chrípky. Pokles telesnej teploty je za prechladnutie zodpovedné menej, ako sezónne sa šíriace vírusy v spoločnosti. Aj keď z oboch ochorení v dobrom prípade vyzdravieme sami, oplatí sa zmierniť ich príznaky, aby bol proces zotavenia znesiteľnejší. Počas chrípky sa znižuje obranyschopnosť dýchacích ciest proti iným patogénom, preto sa súčasne často vyskytujú aj bakteriálne infekcie, ktorým musíme venovať osobitú pozornosť.    

Primárnym spôsobom prevencie infekcie je časté umývanie rúk. Pravidelné dopĺňanie vitamínu C neznižuje riziko prechladnutia, ani závažnosť jeho priebehu, avšak môže skrátiť čas jeho trvania.“ – Wikipédia

Prírodná liečba prechladnutia

Hoci podľa odborníkov je liečba zbytočná a väčšina prínosov liečby je pripisovaná vplyvom placeba, nepoznáme veľa takých ľudí, ktorí zo širokej škály symptomatickej liečby v takýchto prípadoch nič nevyskúša. 

Najdôležitejšie je, aby sme chorobu nerozširovali, nechodili do spoločnosti, necestovali verejnou dopravou. Ak sme už ostatných takto ochránili, sme na rade my a oddych v posteli, odpočinok tela v nie príliš teplej miestnosti.

Potrebujeme viac tekutín, ako zvyčajne, podľa možností v podobe teplého čaju. Bylinné čaje (najmä harmanček) sú mimoriadne účinné. Ak nám nechutia, inhalujme ich. Vdychovanie horúcich pár bylinných čajov pomáha pri očiste dýchacích ciest, zlepšuje prekrvenie slizníc, ochráni sliznicu pred vysušením a tým znižuje pocit nutkania na kašeľ a bolesť v hrdle.  

Pri posilňovaní imunity sa spoľahnime na prírodné zložky: med, cesnak, čiernu reďkovku, zázvor, citrón a cibuľu. Ktorá nám chutí, tá nám v tom momente aj pomáha. Kašeľ môže spôsobiť väčšiu záťaž, ako samotné prechladnutie, preto je vhodné ho zmierniť použitím eukalyptového alebo iných éterických olejov. Môžeme ich nakvapkať do vody používanej k zvlhčovaniu vzduchu, natrieť ich na náš hrudník, podstatné je, aby sme v nose a hrdle cítili úľavu od bolesti. Hrdlo môžeme pravidelne dezinfikovať kloktaním so slanou vodou.

Vlhkosť nášho domova má vplyv na náš pocit tepla. Kúrime zbytočne, ak je vlhkosť v miestnosti nízka, bude nám zima a samozrejme toto platí aj opačne. Pri prechladnutí je vlhčenie vzduchu veľkou pomocou, ale nemusíme hneď premýšľať o drahých zariadeniach. Voda po kúpeli nechaná vo vani až do vychladnutia, mokré uteráky umiestnené na radiátoroch, pravidelne polievané rastliny… toto všetko vzduch zvlhčuje. Ako alternatívne riešenie sa ako dodatočná terapia odporúčajú aj nosné spreje s morskou vodou. Keďže majú prirodzené zloženie, netreba sa báť návyku, príjemne zmiernia ťažkosti nosovej sliznice.   

Ak nás už choroba dostala, nie je čo robiť, jeden týždeň treba určite oddychovať. Vlezme do postele medzi mäkké vankúše a teplé prikrývky, nachystajme si vedľa seba veľký džbán plný čaju a venujme našu pozornosť dobrej knihe.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.