Mnohí si myslia, že kapsulový šatník je určitou odpoveďou na uplynulé fast fashion trendy. Výraz vznikol v roku 1970, keď Susie Faux, londýnska majiteľka butiku, vytvorila takú nadčasovú kolekciu šiat, ktorá nikdy nevyjde z módy a ľahko sa dá kombinovať so sezónnymi kusmi.

AKÝ JE KAPSULOVÝ ŠATNÍK DNES?

Podľa ročných období a praktickosti sú to vybraté kusy, maximálne 30 – 40 dobre kombinovateľných a jednoduchých prvkov, do ktorých sa neráta spodná bielizeň, ponožky a nočné košele.

KOMU SA HODÍ A KOMU NIE?

Ľudia, ktorí žijú v menšom byte, sa aj sami od seba dostanú k tematike kapsulového šatníka, pretože majú obmedzené priestory a nároky na prehľadnosť sa týkajú každého. Je oveľa väčšou výzvou vytvoriť si premyslenú garderóbu tam, kde je dostatok miesta a nahromadenie šatstva sa nestáva každodenným problémom.

Veľkosť šatníka okrem vonkajších podmienok ovplyvňuje aj náš životný štýl a štýl obliekania. Nikomu neodporúčame, aby sa okamžite zriekol väčšiny svojho oblečenia.  Než sa definitívne rozhodnete, počas jedného mesiaca sa skúste obliekať z polovičného alebo štvrtinového množstva šiat. Na určitý čas si odložte veci, ktoré chcete darovať alebo vyhodiť a sledujte, či váš počiatočný entuziazmus bude trvalý, či vám niečo nechýba a nebudete považovať zvyšné zásoby za nudné. Bolo by bolestivé znovu nakúpiť už raz vyhodené kusy.

Tým, ktorým sa po mesiaci uľaví a budú sa tešiť z jednotlivých kusov menšieho výberu, môžu smelo odovzdať staré (možno nikdy nenosené) oblečenie. Tí, ktorých frustruje, že sú stále v tom istom a nevedia dostatočne kreatívne kombinovať vybrané kusy oblečenia, musia tento projekt opustiť. Pre nich je dobrou voľbou výber podľa ročných období, kedy je ľahko dostupné aktuálne nosené oblečenie. Ostatné kusy sa zabalia, a keď sa budú znovu nosiť, môžu sa z nich majitelia tešiť ako z nových kusov.

VÝHODY A NEVÝHODY KAPSULOVÉHO ŠATNÍKA

Rozmýšľajme ekologicky a nekupujeme zbytočné a zriedkavo nosené veci. Dajú sa tak ušetriť aj peniaze, ak samozrejme neutrácame oveľa viac za kvalitné veci. Stratí sa pocit „nemám čo na seba“, pretože ostanú iba dokonalé kusy.

Tí, ktorí na prvé počutie považujú kapsulový šatník za jednotvárny, vo väčšine prípadov rozmýšľajú v čierno-bielom, monochromatickom štýle, hoci aj z farebných vecí sa dá zostaviť optimálna kolekcia. Takýto šatník však určite nebude vyhovovať tým, ktorí sa nedokážu zrieknuť nakupovania a nechajú sa zlákať akciovou ponukou. Popritom treba uznať, že nájsť 30 – 40 dokonalých kusov nikdy nie je jednoduché.

NA ČO DBAŤ PRI VÝBERE?

Ošúchané alebo roztrhnuté veci, ako aj výraz „raz do toho schudnem“ je jednoznačný: treba sa ich zbaviť. Následne si vyberte základné kusy, ktoré sa dajú ľahko kombinovať s inými s tým, v akom školskom alebo pracovnom prostredí trávite svoj čas, ako často športujete alebo navštevujete príležitostné udalosti.

Hlavné farby musíme určiť aj vtedy, ak chceme farebný minimalistický šatník, pretože nikomu nepristanú všetky farby. V takomto prípade farebné veci kombinujte s jednofarebnými kabátmi a šatkami. Jednofarebné veci dobre vyzerajú aj so vzorovanými doplnkami. Ak ste otvorený  jednoduchých riešeniam, zvoľte klasické formy a určite si základné farby. Odporúča sa vytvoriť základ na neutrálnych farbách podľa toho, do ktorého typu ročného obdobia patríte. Vybrané 4 farby musia charakterizovať základné kusy, ktoré sa dajú nosiť v rôznych kombináciách. Cieľom je, aby sa z minimálnych zásob maximalizoval počet nositeľných outfitov. Ak ste si dobre vybrali, extra piata farba sa môže pridať v podobe doplnkov.

Kapsulový šatník so 4 hlavnými farbami charakterizuje vycibrenosť výberu látok. S tou istou modrou farbou môžete dosiahnuť úplne iný efekt, ak je látka zo saténu alebo zamatu. Poprípade, namiesto šiat si zvoľte výraznejšie farby v podobe make-upu (hlavne rúž), laku, šperkov, topánok a kabeliek.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.