Absolútna jednoduchosť, biele steny, prírodné materiály, čisté formy, prírodný nábytok, pohovky v neutrálnych, vankúše v pastelových farbách, plátené obrusy… – toto sú vlastnosti, ktoré vymenujeme, keď myslíme na severoeurópske domovy, umiestnime ich niekam na hranicu puritánstva a minimalizmu, trocha studené, trocha vikingské. Napriek tomu existuje niečo, čo chceme napodobniť, do čoho sa chceme vžiť a čo chceme cítiť aj tu v strednej Európe: a to je hygge a lagom.

HYGGE

Aj keď Fíni tento rok predbehli Dánov vo výskume, v ktorom skúmali šťastie v 156-ich krajinách, Dánsko je aj tak druhou najšťastnejšou krajinou sveta. Recept, o ktorý sa radi podelia so svetom, sa nazýva hygge (vyslov: hÿgge) a je oveľa viac súhrnom pocitov a nálad, než uchopiteľných, hmotných vecí alebo zbierkou návodov a predpisov.  

Nie je jednoduché byť Dánom, ak sme nikdy nevenovali čas a pozornosť najmenším potešeniam a drobnostiam, predsa len sa to dá naučiť a je možné okamžite si užívať všetko, čo je súčasťou dánskeho pocitu života. Jesenné mesiace a zimné sviatky sú obzvlášť vhodné na to, aby sme absolvovali zopár lekcií z dánskej útulnosti a pohodlia, aby sme spoločne s rodinou a priateľmi skrášlili, ozdobili naše okolie a zažili spokojnosť a pokoj v duši dané príjemným a priateľským domovom.

Hygge nie je len vedome vytvorená harmónia, idylický obraz nášho domova, ale aj kultúrny fenomén, skutočné tajomstvo nášho šťastia: naše spoločenské vzťahy, východiskový bod nášho spoločenského života. Kvalita nášho sociálneho života je vo veľkej miere spojená s tým, čo nazývame šťastím a preto vôbec nie je jedno, či životný priestor, v ktorom strávime čas spolu s ostatnými sprevádza dobrá nálada a pozitívne pocity alebo nie.

Hygge je kúzlo. Množstvo jednoduchých, ale skvelých nápadov,  ktorými môžeme náš každodenný život zmeniť na zážitok. Hygge sú všetky také momenty, ktoré sú dôverné, ktoré venujeme sebe alebo iným, ktoré nás napĺňajú. Môže to byť božská večera pri sviečkach, dlhý rozhovor so známym, ktorého sme dávno nevideli, vôňa škoricového koláča od babičky, ale aj chlpaté ponožky a teplo mäkkej deky.

LAGOM

Švédsky životný štýl je založený na princípe „nie príliš málo, nie príliš veľa – tak akurát“ a jeho hlavnými črtami sú zdržanlivosť, sebadisciplína, rovnováha a environmentálne povedomie. Z hľadiska bytovej architektúry je praktickosť mimoriadne dôležitá a aj keď ju tu, južnejšie vnímame ako chladnú, málo dekorácií a málo závesov prispieva k dokonalej harmónii.

Rovnako ako Dáni slovo hygge, aj Švédi neradi prekladajú slovíčko lagom, podľa nich pre tento „tak akurát, práve dobre“ pocit/spôsob života neexistuje v iných jazykoch vhodný výraz. Ak sa ho predsa len pokúsime opísať, musíme si predstaviť akési uvedomenie si, v ktorom majú prioritu skutočne dôležité veci: naše bezprostredné prostredie, ľudia, zvieratá, rastliny… teda Zem a všetci jej obyvatelia, ako aj kvalita s nimi stráveného času.

Lagom je zodpovednosť a prajnosť v jednom, ktorého sú všetci rovnako súčasťou, nežiada si výstrednosť, zbytočný luxus, preplnenosť, plytvanie, nie je vystatovačný, ani nezhromažďuje, jednoducho nechá, aby blahobyt a pohoda v zdravej miere prúdili ku každému prirodzeným spôsobom .

Lagom je zlatá stredná cesta Švédov, miernosť vo všetkom. Lagom je sloboda, pomocou ktorej predídeme nestriedmosti a nešťastiu, ktoré ju sprevádza. Lagom je dôvtip, radosť a skromnosť. Je to taký pozitívny postoj, ktorý je schopný ukázať nám v dnešnom svete smer.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.