Svadobná sezóna je v plnom prúde, a ak ste aj vy dostali pozvánku, tak tento príspevok je pre vás, aby ste vedeli na čo dávať pozor pri výbere oblečenia. Jeden z najkrajších dní v živote snúbencov – v tento deň sa všetko točí okolo nich, neukradnite im show a vyberte si také šaty, ktoré ladia s udalosťou a so vzhľadom oslavujúcich hostí.

ČO SI OBLIECŤ AKO HOSŤ?

Samozrejme môžu existovať rozdiely v štýle medzi svadbou pod holým nebom, svadbou v kostole a občianskym obradom, ale v každom prípade (pokiaľ nežiadajú opak) im vyjadrite svoju úctu tým, že prídete elegantne oblečené.

“Čo sa sluší obliecť: dlhé alebo krátke šaty? Aké krátke majú byť krátke šaty? Akú farbu si mám vybrať? Môže byť svetlá? Môžem si obliecť „malé čierne“? Aký hlboký môže byť výstrih? V čom sa sluší objaviť na svadbe?…“

Teraz rozptýlime vaše neistoty:

 1. Vyhýbajte sa nasledujúcim farbám: biela, krémová, telová, slonovinová, červená – to sú farby a odtiene svadobných šiat, respektíve šiat mladomanželky. Tieto si môžete obliecť kedykoľvek: svetlé a pastelové farby. Čierna už nie je zakázaná, hlavne v kombinácii s bielou, ak je výsledný efekt elegantný a nie smútočný, ale najlepšie je opýtať sa nevesty, ak si nie ste isté.      
 2. Ak sa vyžaduje dress code, dodržte!
 3. Veľmi tesné a veľmi krátke šaty nie sú slušné ani pohodlné. Výstrih nemá byť veľmi hlboký a dĺžka šiat môže skončiť maximálne na šírku dlane nad kolenom. Čím je elegantnejšie miesto svadby, tým dlhšie a slávnostnejšie majú byť šaty.
 4. Pre nohavicové typy: pre tie, čo neradi nosíte šaty, môžete si vybrať dámsky overal, alebo elegantné culotte nohavice v kombinácii so slávnostným vrchným dielom.
 5. Spoločenské šaty pre moletné dámy: môžete si vybrať elegantné maxi šaty, voľnejšie spoločenské šaty veľkých rozmerov, najlepšie v tmavších odtieňoch alebo s drobným kvetinovým vzorom, respektíve vzdušný letný kostým z príjemného materiálu. Venujte pozornosť pohodliu, nemá zmysel pretrpieť celý deň.  
 6. Na svadobnom obrade v kostole by mali byť ramená zakryté. Počas obradu si oblečte pekné sako alebo bolero.
 Sheego Pelerína 29,99 Eur | Sheego Dlhé šaty 59,99 Eur | heine TIMELESS Blejzer, elegantný štýl 79,99 Eur

Dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel je dôležité, ale nemusíte to preháňať, hlavne finančne. Veľmi pôvabné outfity sa dajú vyčarovať aj z menšej sumy, navyše z takých kúskov, ktoré vynosíte aj počas bežných dní. V tomto prípade si vyberte jednoduché, ale kvalitné šaty, alebo slávnostný vrchný diel, blúzku so sukňou.

Svoj vzhľad môžete oživiť výnimočnými šperkmi, farebnou šatkou, opaskom, a účes i make-up nech odzrkadľujú výnimočnosť udalosti.

TRENDY OUTFITY PRE HOSTÍ V ROKU 2019

 1. Elegantné pastelové farby (okrem odtieňov svadobných šiat). Vždy diskrétne a decentné, svieže a ľahké.
 2. Zo sýtych farieb svetlofialová, oranžová, ružováazúrová. Na menej elegantný svadobný obrad, svadobnú hostinu sa môžu nosiť. Viac ako raz na podujatí sa neprezliekajte.                                   
 3. Šaty s kvetinovým vzorom: dávajte pozor, aby materiál pôsobil elegantne.
 4. Čipkované oblečenie: nepreháňajte to, lebo stratia spoločenský charakter. Ak aj krása svadobných šiat spočíva v čipke, vyberte si niečo iné, prípadne len čipkovaný top s jemnejšou, ale elegantnou maxi sukňou.

K SPRÁVNYM ŠATÁM VHODNÉ DOPLNKY

Dámske spoločenské šaty sú nepredstaviteľné bez doplnkov, hlavne bez adekvátnych doplnkov. K elegantným šatám nevyhnutne patrí malá spoločenská kabelka, tu sa ukrýva „vybavenie na prežitie“, papierové vreckovky, parfum, rúž, náplasť, zicherka… Clutch kabelky sú ideálne na tento účel, ale musíte ich zladiť s vaším oblečením, ako základnú farbu, tak aj farbu kovov/pántov na kabelke.

Ak sa rozhodnete kúpiť si nové topánky na túto udalosť, tak ich treba rozchodiť, aby počas viachodinového obradu netlačili a nepokazili tak celý večer. Na svadobnú hostinu si môžete obuť aj pohodlnejšie topánky, ale počas obradu sa musíte držať najelegantnejšej možnosti. Vaša spoločenská obuv musí byť v dobrom stave a čistá, a musí pasovať k vášmu outfitu – inak si môžete vybrať zo širokej škály štýlov.

Šperky si môžete vybrať akékoľvek, ale vyberajte striedmo. Nemiešajte kovy, farby, nemusíte na seba zavesiť všetko naraz. Ak máte šaty úplne jednoduché, môžete byť odvážnejšie dlhším a hrubším náhrdelníkom alebo náušnicami, ak sú šaty sami o sebe nápadné, tak so šperkmi by sme mali byť opatrné.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.