O tom, koľko o nás prezradí naše oblečenie, či náš štýl obliekania poskytne okamžitý obraz o našej osobnosti, či prvý dojem určí tie ďalšie, by sa dali viesť dlhé debaty. Môžeme povedať, že pracovať na mieste, kde faktorom v konečnom rozhodnutí je popri našich vedomostiach a schopnostiach (alebo ešte pred nimi) aj náš vzhľad, ani nechceme. Napriek tomu si musíme priznať, že v momente, keď prídeme na pracovný pohovor, náš budúci zamestnávateľ nerozhoduje len o tom, či sme vhodným kandidátom na danú pozíciu, či zapadneme do už dobre fungujúceho pracovného kolektívu, ale aj o tom, či je naša osoba (na prvý pohľad) schopná zastupovať firmu.

Existuje mnoho vecí, na ktorých môže pohovor padnúť. Od prehnanej nervozity, cez odborné otázky, až po chvíľkovú stratu koncentrácie, ale niekedy postačuje aj to, že nemáte svoj deň. Práve preto, čo pre úspech môžete urobiť predom, pokojne a premyslene, to urobte!

Photographee.eu | Adobe Stock Photos

Z týchto je oblečenie jedným z najdôležitejších. Možno sa necítite komfortne ani v jednom z elegantných setov na pohovory, ale ak nie ste neistý, čo sa vhodného oblečenia týka, ak viete, že v tejto veci ste určite nechybovali, ak je štart dokonalý, potom je to už polovičný úspech.  

Váš každodenný imidž musíte odlíšiť od toho pracovného. Váš každodenný štýl ukáže kto ste a oblečenie, ktoré nosíte do práce, zas vaše pracovné miesto. Na pohovor sa musíte dostaviť v oblečení na rovnakej úrovni alebo v ešte formálnejšom, než v akom sa očakáva, že budú oblečené osoby vedúce pohovor.

heine TIMELESS Blúzka 39,99 EUR | b.young Blúzka 37,99 EUR | Boysen's Džersejová sukňa 24,99 EUR | Esprit Collection Krátky blejzer 99,99 EUR

ČO URČITE NIE

Samozrejme, čo je prijateľné a čo nie, závisí aj od povahy pracovného miesta. Ak sa hlásite na miesto v tetovacom salóne, môžu byť viditeľné tetovania a piercingy výhodou, ale inde to to tak nemusí byť. Ak sa hlásite na miesto, kde treba vykonávať rôznorodé, kreatívne práce zaoberajúce sa umením, môžete byť farebnejší aj vy. Ak máte možnosť, opýtajte sa, aký je dress code.

Vo všeobecnosti je možné povedať, že nasledovnému sa treba vyhnúť:

 1. Príliš hlboký výstrih alebo priesvitný top
 2. Obnažené plecia
 3. Vytŕčajúce spodné prádlo, podprsenka
 4. Priveľa šperkov (hlavne, ak sú pri vzájomnom dotyku hlasné alebo sa pri rozprávaní veľmi hýbu. U mužov sú povolené klasické hodinky a jeden prsteň.)
 5. Legíny, krátke nohavice
 6. Príliš úzke nohavice
 7. Príliš krátka sukňa
 8. Príliš krátky top (z ktorého vám trčí brucho)
 9. Športové oblečenie (toto sa vzťahuje aj na kabát)
 10. Čižmy, papuče, žabky, topánky s veľmi vysokým opätkom
 11. Vytŕčajúce prsty na nohách
 12. Slnečné okuliare
 13. U mužov košeľa s krátkym rukávom
 14. Čokoľvek špinavé (vrátane topánok a tašky)
 15. Obnosené, viditeľne staré alebo vyťahané oblečenie
 16. Nápadne pokrčené, nevyžehlené oblečenie (tu treba myslieť aj na pokrčenie, ktoré vznikne počas cestovania)
 17. Príliš veľa farieb (na oblečení, na nechtoch, na šperkoch)
 18. Príliš silný mejkap alebo parfum (držte sa prirodzeného nude mejkapu a neutrálnej čerstvej vône, ktorá osobám vedúcim pohovor určite nebude nikoho pripomínať, napr. ich ex)
 19. Neupravené vlasy, ktoré vám visia do očí
 20. U mužov neupravené ochlpenie tváre (brada, či fúzy nemusia byť oholené, ale musia budiť dojem, že sú čerstvo upravené)

Ak neviete ohraničiť, aké oblečenie je vhodné v danej firme, choďte sa zvonka pozrieť, čo majú oblečené tam pracujúci ľudia.

Najlepšie je, ak osoba vedúca pohovor má už pri prvom podaní ruky pocit, že ste pripravený na prácu. Ak vidíte, že oblečenie možných budúcich kolegov je úplne bežné, môžete byť radi, že neskôr tam už nebude priveľa pravidiel, ale pri pohovore predsa len treba dodržať vyššie uvedené body.

ČO URČITE ÁNO

Existuje množstvo štúdií, hlavne o historických okamihoch, či politických víťazstvách, ktoré dokazujú, že správne vybranými farbami a kusmi oblečenia sa dá zvíťaziť. Tieto nie sú o vyniknutí, ale o súlade s danou udalosťou. Ani na pohovore sa neoplatí odpútavať pozornosť od obsahu rozhovoru.

Pozrime sa, na čo si treba dávať pozor:

 1. Pestovanosť. Upravenosť je základnou požiadavkou tak zo strany zamestnávateľa, ako aj zo strany budúcich kolegov.
 2. Vybrané oblečenie si vyskúšajte, pohybujte sa v ňom tak, ako očakávate, že to bude potrebné pri pohovore. V zrkadle si skontrolujte, či sa pri sedení príliš nevyhrnie, alebo či nie je veľmi úzke. Musí byť pohodlné, ak sa potíte, potom obzvlášť. Toto nie je tá chvíľa, kedy si musíte prítomných podmaniť, sexuálne vyžarovanie bude celkom určite nevýhodou.
 3. Snažte sa o jednoduchosť, klasické línie, málo farieb, hlavne, ak do outfitu musíte investovať. Vyberte si také kúsky, ktoré si môžete obliecť aj na inú príležitosť.
 4. Značka váš vzhľad na pohovore neurobí dokonalým. Kvalitná látka je výhodnejšia, hlavne, ak na nej nevidno pot.
 5. Už pred pohovorom venujte čas oboznámeniu sa s firmou a malému prieskumu. Ani čierny oblek a príliš vážny čierny kostým nie sú vždy dobrým výberom. Jedno zlé rozhodnutie môže vyvolať dojem, že nerozumiete firemnej kultúre, že sa do danej spoločnosti nehodíte.
 6. Vyberte si topánky, v ktorých viete chodiť s istotou. Najlepšie na stredne vysokom opätku a tmavej farby. Vyskúšajte si ich s pančuchami, či sa vám v nich nešmýkajú nohy.
 7. Dbajte na to, aby sa taška hodila k zvolenému pohovorovému outfitu, ku kostýmu sa ruksak nehodí. Vyhnite sa ležérnym taškám z džínsoviny alebo letných pletených materiálov, hlavne, ak je na nich nejaký odkaz. Ak musíte prezentovať, dbajte na to, aby sa do nej zmestil váš laptop, ale v žiadnom prípade nech nie je väčšia.

Prajeme veľa šťastia pri pohovore!

Tom Tailor Navliekacia blúzka 39,99 EUR | soyaconcept Dlhý blejzer »Beth1« 59,99 EUR | GUIDO MARIA KRETSCHMER Navliekacia blúzka 69,99 EUR

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.