Je celkom isté, že každý z nás si už viedol bullet journal, nanajvýš sme nevedeli, že sa tak volá. Keď termínový kalendár z obchodu prestáva byť dostačujúci, nespĺňa naše potreby, nezmestí sa do neho všetko tak, aby to bolo pre nás prehľadné, niekoľkými vloženými hárkami papiera automaticky vytvoríme nový systém, ktorý obsahuje všetky dôležité informácie o našich budúcich programoch, úlohách, povinnostiach a plánoch. Pozrime sa na to, ako môžeme toto prispôsobenie uskutočniť ešte kreatívnejšie a šikovnejšie. 

ČO JE BULLET JOURNAL A NA ČO HO VIEŠ POUŽIŤ?

Ku klasickému bullet journalu je potrebný len prázdny zošiť a pero, nič viac. Mohli by sme povedať, že odteraz už len logicky, ale pre každého je logický ináč. Ak sa pozrieme do budúcnosti, môžeme mať krátkodobé a dlhodobé plány, môžeme mať konkrétne dátumy a také povinnosti, ktoré sú nezávislé od konkrétnych dní. Môžeme si viesť hitparádu, čitateľský denník, tréningový plán, denník o chudnutí, môžeme si zapisovať zoznam filmov, ktoré si chceme pozrieť, zoznamy o našich túžbach, recepty, celkové úspory, hocičo. Tieto sa nezmestia do drobných kolóniek termínového kalendáru z obchodu, dokonca ani na jeho celodennú stranu. Preto si ho naplánujme podľa svojich vlastných potrieb.  

Zapíšeme si dátumom disponujúce udalosti a povinnosti, plánujeme tak, ako to vyhovuje nášmu životu, nevyhotovíme ručnú kópiu tlačeného termínového kalendára. Vždy používame hárok daného dňa, nevynechávame dopredu jednotlivé miesta pre ostatné dni v roku. Kto začne na prázdny papier okamžite čmárať, kresliť, ten má na to priestor, kto si radšej piluje myšlienky alebo si rád zapisuje udalosti dňa vo forme denníka, ten tu môže kľudne prekročiť priemerné množstvo denných hárkov. Náš bullet journal je o nás, má byť taký, akí sme my.

AKO VYZERÁ A PREČO JE UŽITOČNÝ?

Okrem toho, že vymenuje neskôr použité označenia, ročný, mesačný, týždenný a denný plánovač, môže mať bullet journal milión foriem. Existujú úplne minimalistické varianty vyhotovené len kvôli prehľadnému systému, existujú nekonečne kreatívne, najrôznejšími formami zdobené umelecké zošity a presne takéto isté existujú aj v digitálnej forme. Čo je na prvýkrát asi najťažšie pochopiť, sú označenia, ktoré sa oproti klasickým kalendárom považujú za novinku. Znamená to, že si jedno označenie vyberieme pre udalosti, druhé pre naše myšlienky, ďalšie pre naše povinnosti…., a kde sa práve nachádzame v našom prázdnom zošite, tam ich aj použijeme, čím sa stanú prehľadnými a z času na čas môžeme ešte aktuálne povinnosti preniesť na zoznam  vymenovaný na novej stránke.

Nie sú pravidlá, neexistuje len taký alebo len onaký návod na to, ako má bullet journal vyzerať. Akonáhle sa jeho vedenie stane nepríjemnou úlohou, stráca svoj význam. Ak nám neuľahčí život, ak si k nemu sadneme len ako k zbytočnej záťaži, potom si vyberme iný spôsob systematizovania našich povinností. Ak je však zážitkom, hoc aj terapeutického charakteru, ak nás napĺňa a pomáha nám sústrediť sa na pre nás dôležité veci, ak zaplní úlohu fokusácie, potom je obrovským skokom v kvalite života.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.